Haberler

Mali Mevzuat Eğitimi 5018 Sayılı Kanun ve Harcırah Kanunu Ders Notları

Mali Mevzuat Eğitimi Ders Notları için aşağıdaki eklentiye tıklayınız.
1. 6245 sayılı Harcırah Kanunu için tıklayınız.
2. 5018 sayılı Kanun için tıklayınız.

2017 Yılı Mali Mevzuat Eğitimi Ders Notları ve Sunumları

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 2017 Yılı Mali Mevzuat Eğitimi'nin içeriğinde yer alan "4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve  4735 Sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu"na ilişkin ders notları aşağıda verilmiştir. Bu ders notları bilgi amaçlı olup ihale işlemleri için Kamu İhale Kurumunun mevzuatlarına bakılmalıdır.

1-ORTAK HÜKÜMLER 2017 Tıklayınız

2-HIZMET ALIMI 2017 Tıklayınız

3 -MAL ALIMI 2017 Tıklayınız

4-SIKAYET YONETMELİĞİ 2017 Tıklayınız

5-DOĞRUDAN TEMİN UYGULAMALARI 2017 Tıklayınız

KIK_Sonuclanan_Dogrudan Temin_Bilgi_Girisi_Kullanim_Kilavuzu Tıklayınız

KIK_DogrudanTeminKullanimKilavuzu Tıklayınız

2017 Yılı Hizmet İçi Eğitim Planı

Mali Mevzuat Eğitimi 2017

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Mali Mevzuat Eğitimi Duyurusu

A. Eğitim Planı

Bakanlığımız tarafından düzenlenecek olan “Mali Mevzuat Eğitimi” aşağıda belirtilen tarihler arasında yapılacaktır.

GRUPLAR

OTELE GİRİŞ

OTELDEN AYRILIŞ

NOT

I. GRUP

05.02.2017 Pazar

11.02.2017

Cumartesi

Otel çıkış günü olan 11 Şubat 2017 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

II. GRUP

12.02.2017 Pazar

18.02.2017 Cumartesi

Otel çıkış günü olan 18 Şubat 2017 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

III. GRUP

19.02.2017 Pazar

25.02.2017 Cumartesi

Otel çıkış günü olan 25 Şubat 2017 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

IV. GRUP

26.02.2017 Pazar

04.03.2017

Cumartesi

Otel çıkış günü olan 04 Mart 2017 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

B. Eğitim Mekânı

SPİCE HOTEL - BELEK / ANTALYA

C. Konaklama, Fiyat Tarifesi ve Ödemeler

Konaklama:

Konaklama ve EğitimSpice Hotel - Belek / Antalyadaolacaktır.

Fiyat:

 • İki kişilik oda veya isteğe bağlı olarak üç kişilik odada konaklamak isteyen katılımcılar günlük kişi başı 95,00 TL (Doksan Beş Türk Lirası) ödeyecektir.
 • Odada tek başına konaklamak isteyen katılımcılar ise günlük kişi başı 130,00 TL (Yüz Otuz Lira) ödeyecektir. (Yetkili Firmadan Gelen Mail Üzerine)
 • Ailesi ile gelmek isteyen katılımcılar için aynı şartlar geçerlidir. Eşler ve katılımcılar için konaklama ücreti kişi başı 95,00 TL ( Doksan Beş Türk Lirası) olup, aynı odada konaklamak şartıyla 0-6 yaş 1.çocuk ücretsiz, 06-12 yaş 2. çocuk %50 indirimli olacaktır.

Ödemeler:

Konaklama ücreti katılımcılar tarafından otele girişte nakit ya da kredi kartı ile 6 günlük paket olarak ödenecektir. Harcırah ödemeleri katılımcıların çalıştıkları birim/kurum tarafından yapılacaktır. Konaklama ücretinin ödenebilmesi için fatura alınması zorunludur.

Konaklamaya Dair Ayrıntılar:

Bu bilgi oda rezervasyonlarının kesinleştirilmesi açısından gereklidir.

Eğitime Katılacak Tüm Katılımcılar;

 • Oda arkadaşlarını seçerek birlikte kalacak katılımcılar, mutlaka en geç her grubun giriş gününden 1 hafta öncesi Cuma günü saat 17.00’ye kadar saglikantalya@outlook.com adresine elektronik ortamda mail gönderecektir. Aksi takdirde Firma tarafından yerleştirme işlemi giriş günü gerçekleştirilecektir.
 • Katılımcılar tek kişilik odada yalnız başına konaklamak istediğini en geç her grubun giriş gününden 1 hafta öncesi Cuma günü 17.00’ye kadar saglikantalya@outlook.com adresine elektronik ortamda mail gönderecektir. Aksi durumda kursiyerlerin iki kişilik odalarda konaklayacakları öngörülecektir.
 • Ailesiyle kalmak isteyen katılımcılar çocuk sayısıyla birlikte ailesiyle kalacağını mutlaka en geç her grubun giriş gününden 1 hafta öncesi Cuma günü 17.00’ye kadar saglikantalya@outlook.com adresine elektronik ortamda mail gönderecektir.
 • Katılımcılar, kendilerini ziyarete gelen kişiler ile ilgili olarak Otel kurallarına uymak zorundadırlar.

D. Ödenen Ücrete Dâhil Hizmetler

Yiyecek ve İçecek:

Sabah Kahvaltıları (Açık Büfe), Öğle ve Akşam Yemekleri (Açık Büfe), Alkolsüz her şey dâhil konsepti, Minibar (Günlük olarak su ile doldurulur.)

Sportif Aktiviteler ve Diğer Hizmetler:

Kapalı Isıtmalı Yüzme Havuzu, Masa Tenisi, Disko ve Animasyon Showları, Aletli Jimnastik Salonu, Sauna, Türk Hamamı, Buhar Odası, Jakuzi, Odada Emanet Kasa, Kablosuz İnternet Bağlantısı.

E. Ücretli Hizmetler

Tenis Kortu, Tenis Ekipmanları (top-raket), bazı ithal içecekler, enerji içecekleri, sıkılmış meyve suyu, oda servisi (24 Saat), telefon, faks, çamaşırhane, Tenis Kortu aydınlatması, Bilardo, Bowling, Masaj, Peeling, Dükkânlar (Market, Hediyelik Eşya, Deri Mağazası, Butik, Fotoğraf Servisi, Kuaför/Berber), Sağlık Hizmeti, Bebek Bakıcılığı, Su Sporları

F. Diğer Bilgiler

Katılımcıların terlik, mayo, spor malzemesi vb. şahsi malzemelerini yanlarında getirmeleri tavsiye olunur.

G. Ulaşım

Transferler

Katılımcıların havaalanından ve Antalya otogardan transferleri gidiş-geliş 50 TL karşılığında Firma tarafından sağlanacaktır. Firma bunun karşılığında katılımcılara ulaşıma ait makbuz verecektir. Otele Serik otogardan ulaşım ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Dönüş Transferleri:

Dönüş transferleri yukarıda belirtilen merkezlere aynı şartlarda gerçekleştirilecektir.

İletişim Telefonları:

Bakanlık Eğitim Koordinatörleri

Firma Görevlisi İletişim

Paşa ERKOL 0.532.662 38 55

Semih BÜYÜKKOL- 0.535.109 56 09

Mehmet ÇİMEN 0.505.747 54 24


Aday Memur Eğitimi Temel Eğitimi Sınav Sonuçları

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Aday Memur Eğitimi Temel Eğitimi sınav sonucu için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. 
Temel Eğitim Sınav İmza Listesi-Sınav Sonucu Listesi (2016-2).xls

Etkili ve Güzel Konuşma

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Kişisel Gelişim Eğitimi Etkili ve Güzel Konuşma Dersi sunumuna ulaşmak için tıklayınız.

Kişisel Gelişim Eğitimi

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİM VE SERTİFİKASYON HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Kişisel Gelişim Eğitimi Duyurusu

A. Eğitim Planı

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan “Kişisel Gelişim Eğitimi”aşağıda belirtilen tarihler arasında yapılacaktır.

GRUPLAR

OTELE GİRİŞ

OTELDEN AYRILIŞ

       NOT

I. GRUP

06. 11,2016 Pazar

12.11.2016

Cumartesi

Otel çıkış günü olan 12 Kasım 2016 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

II. GRUP

13. 11,2016 Pazar

19.11.2016

Cumartesi

Otel çıkış günü olan 19 Kasım 2016 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

III. GRUP

20. 11,2016 Pazar

26.11.2016

Cumartesi

Otel çıkış günü olan 26 Kasım 2016 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

IV. GRUP

27. 11,2016 Pazar

03.12.2016

Cumartesi

Otel çıkış günü olan 03 Aralık 2016 Cumartesi saat 12.00’de odalar boşaltılacaktır. Katılımcıların otele geliş-gidiş ve ulaşım planlarını buna göre yapmaları gerekmektedir.

B. Eğitim Mekânı

MIRADA DEL MARE HOTEL – GÖYNÜK - KEMER / ANTALYA

C. Konaklama, Fiyat Tarifesi ve Ödemeler

Konaklama:

Konaklama ve EğitimMIRADA DEL MARE HOTEL Göynük - Kemer / Antalyadaolacaktır.

Fiyat:

 • İki kişilik oda veya isteğe bağlı olarak üç kişilik odada konaklamak isteyen katılımcılar günlük kişi başı 90,00 TL (Doksan Türk Lirası) ödeyecektir.
 • Odada tek başına konaklamak isteyen katılımcılar ise günlük kişi başı 135,00 TL (Yüz Otuz Beş Türk Lirası) ödeyecektir.
 • Ailesi ile gelmek isteyen katılımcılar için aynı şartlar geçerlidir. Eşler ve katılımcılar için konaklama ücreti kişi başı 90,00 TL ( Doksan Türk Lirası) olup, aynı odada konaklamak şartıyla 0-6 yaş 1.çocuk ücretsiz, 06-12 yaş 2. çocuk %50 indirimli olacaktır.

Ödemeler:

Konaklama ücreti katılımcılar tarafından otele girişte nakit ya da kredi kartı ile 6 günlük paket olarak ödenecektir. Harcırah ödemeleri katılımcıların çalıştıkları birim/kurum tarafından yapılacaktır. Konaklama ücretinin ödenebilmesi için fatura alınması zorunludur.

Konaklamaya Dair Ayrıntılar:

Bu bilgi oda rezervasyonlarının kesinleştirilmesi açısından gereklidir.

Eğitime Katılacak Tüm Katılımcılar;

 • Oda arkadaşlarını seçerek birlikte kalacak katılımcılar, mutlaka en geç her grubun giriş gününden 1 hafta öncesi Cuma günü saat 17.00’ye kadar saglik@ekodoa.com adresine elektronik ortamda mail gönderecektir. Aksi takdirde firmamız tarafından yerleştirme işlemi giriş günü gerçekleştirilecektir.
 • Katılımcılar tek kişilik odada yalnız başına konaklamak istediğini en geç her grubun giriş gününden 1 hafta öncesi Cuma günü 17.00’ye kadar saglik@ekodoa.com adresine elektronik ortamda mail gönderecektir. Aksi durumda kursiyerlerin iki kişilik odalarda konaklayacakları öngörülecektir.
 • Ailesiyle kalmak isteyen katılımcılar çocuk sayısıyla birlikte ailesiyle kalacağını mutlaka en geç her grubun giriş gününden 1 hafta öncesi Cuma günü 17.00’ye kadar saglik@ekodoa.com adresine elektronik ortamda mail gönderecektir.

D. Ödenen Ücrete Dâhil Hizmetler

Yiyecek ve İçecek:

Sabah Kahvaltıları (Açık Büfe), Öğle ve Akşam Yemekleri (Açık Büfe), Alkolsüz her şey dâhil konsepti, Minibar (Günlük olarak su ile doldurulur.)

           

Sportif Aktiviteler ve Diğer Hizmetler:

Kapalı Isıtmalı Yüzme Havuzu, Masa Tenisi, Disko ve Animasyon Showları, Aletli Jimnastik Salonu, Sauna, Türk Hamamı, Buhar Odası, Jakuzi, Odada Emanet Kasa, Kablosuz İnternet Bağlantısı.

E. Ücretli Hizmetler

Tenis Kortu, Tenis Ekipmanları (top-raket), bazı ithal içecekler, enerji içecekleri, sıkılmış meyve suyu, oda servisi (24 Saat), telefon, faks, çamaşırhane, Tenis Kortu aydınlatması, Bilardo, Bowling, Masaj, Peeling, Dükkânlar (Market, Hediyelik Eşya, Deri Mağazası, Butik, Fotoğraf Servisi, Kuaför/Berber), Sağlık Hizmeti, Bebek Bakıcılığı, Su Sporları

F. Diğer Bilgiler

Katılımcıların terlik, mayo, spor malzemesi vb. şahsi malzemelerini yanlarında getirmeleri tavsiye olunur.

G. Ulaşım

Kemer Otogardan:

Otobüs ile yolculuk edip otele gelmek isteyen katılımcılara Kemer Otogarından otele Sağlık Bakanlığı logosu bulunan servisler ile ücretsiz olarak transferleri gerçekleştirilecektir.  

Not: Katılımcılar isterlerse otobüsle Kemer’e gelirken eğitimin yapılacağı otelin önünde Kemer’e gitmeden inebilirler. 

 

Antalya Havaalanından:

Havaalanından otele transfer fatura karşılığı kişi başı geliş 25,00 TL, dönüş 25,00 TL olmak üzere ücretli olarak sağlanacaktır. Bunun için aşağıda irtibat numarası belirtilen firma görevlisi ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Dönüş Transferleri:

Dönüş transferleri yukarıda belirtilen merkezlere aynı şartlarda gerçekleştirilecektir.

İletişim Telefonları:

Bakanlık Eğitim Koordinatörleri

FİRMA GÖREVLİSİ IRTIBAT

Paşa ERKOL 0.532.662 38 55

Simay ÇAKIR – 0 549 796 25 04

Mehmet ÇİMEN 0.505.747 54 24

Sağlık Uzman Yardımcıları Kişisel Gelişim Eğitimi Resimleri

9- 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Sağlık Uzman Yardımcıları Kişisel Gelişim Eğitimi fotoğrafları aşağıda yer almaktadır.
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 11
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1
 • 1

Aday Memur Eğitimi Sınav Sonuçları (11- 29 Nisan 2016)

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından 11 - 29 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen "Aday Memur Eğitimi (Temel Eğitim)" sınav sonuçları aşağıda verilmiştir.

11- 29 Nisan 2016 Aday Memur Eğitimi - Temel Eğitim Sınav Sonuçları

1

1

1

1

1

1

1

1

Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim Sınav Sonuçları Açıklanmıştır

Aday Memur Hazırlayıcı Eğitim sınav  sonuçları aşağıda yer almaktadır.

...

...

...

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
2015 YILI ADAYLIK EĞİTİMİ (HAZIRLAYICI EĞİTİM)
SINAV SONUÇLARI

 
Sınavın Yapıldığı Yer: Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Hıfzıssıhha Kampüsü D Blok Toplantı SalonuSınav Tarihi:  17.12.2015
Sınav Başlama Saati : 14.00
Sınav Bitiş Saati           : 16.00
SIRA
NO
BİRİMİADISOYADISINAV SONUCU
1KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIÖYKÜÇAKMAK94
2SAĞLIK YATIRIMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNURVERAYDIN91
3STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIALİ BARIŞ GÜMÜŞ95
4STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIBAYRAM URAY99
5STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIEDAÇORUK98
6STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIEMRE KAYA94
7STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIEREN SAÇILDI95
8STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIGÖKHAN KIZILHAN99
9STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIHANEFİ ŞİMŞEK100
10STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞIMEHMET YAZGAN98
11TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUÇİĞDEMULUTAŞ90
12TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUFATMATAŞDEMİR97
13TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUHÜLYA ÖZYOL89
14TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUMUKADDES ŞENSES96
15TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUSEDABAYER84
16TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUSELVİNAZERFINDIK94
17TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMUSEMA ŞAHİNER97
18TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUABDULLAHAZARKAN97
19TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUCERENÇAKAR97
20TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUÇAĞDAŞSARIPINAR98
21TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUİBRAHİMKARAĞLI100
22TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMULEVENTŞAHAN97
23TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUMEHMETDEVİREN94
24TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUMEHMET ZEKİSÖYLEMEZ98
25TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUMERTKESER89
26TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUMERVEKAYNAR99
27TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUMUHAMMET FURKANYILMAZ86
28TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUSERPİLÖZER86
29TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUŞEYDAÇAKIROĞLU94
30TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUTUĞBAÖZTÜRK97
31TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUTUNCERORTAÇ90
32YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜAYSUNGÜNDÜZ98
33YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜAYŞE TUĞLU96
34YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜBEYZAYERLİKAYA89
35YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜCEMALHAN99
36YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜÇİĞDEMG.BAŞTAN94
37YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜEFEDENİZ94
38YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜELİFBAŞTÜRK98
39YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜEMRAHTARHAN98
40YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜEMRESEMİZ92
41YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜEŞREFYAŞAR93
42YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜGÖKTAYSEZGİN83
43YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜHÜSEYİN H.SULA96
44YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜİBRAHİMBEDİR88
45YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜİNCİYEŞİLOĞLU95
46YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜKADİRKAYA97
47YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜKÜBRATATAR80
48YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜMELİS MEŞE98
49YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜMUHAMMETARAÇ88
50YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜMURATÖZER92
51YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜÖMER F.DAĞÜSTÜ97
52YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜŞAHİNÇİLKUŞ95
53YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜÜMMÜGÜLSÜMYAVUZ98
54YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜYASİNAKBULUT94
55SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜFATMAKARAATLI98
56TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUONURAKBABA95
     
     
   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
     
1 2